П`ятниця, 29.03.2024
УКРСОЯ-21 ... go to future ...

Меню сайту
Форма входу
Наше опитування
Оцініть наш інтернет-сервіс
Всього відповідей: 18
Пошук

ЗБИРАННЯ

   Сою збирають за повного дозрівання переобладнаними на низький зріз комбайнами СК-5 "Нива". Застосування жаток ХС-5-1200 або ХПС-4,2 значно знижує рівень втрат при збиранні внаслідок кращого копіювання ними поверхні грунту. Частоту обертання молотильного барабана знижують до 400-600 об./хв. Зазори підбарабання при обмолоті сухої маси на вході становлять 30-38, на виході – 18-28 мм. Якщо маса волога, то їх зменшують відповідно до 26-34 і 12-20 мм.
   Висота зрізу при збиранні не повинна перевищувати 5-6 см. Для цієї мети ріжучий апарат хедера переобладнують шляхом відхилення пальців за допомогою косих шайб вгору на 15°. Копірувальні башмаки замінюють дисками лущильника, по центру яких приварюють вісь. Встановлюють також шарикопідшипник, корпус якого приварюють до кронштейна серійного башмака. Інший спосіб переобладнання жатки на низький зріз: після зняття копірувальних башмаків по всій ширині жниварки прикріплюють виготовлений з листової сталі товщиною 3 ммопірний полозок.
   До лопатей мотовила прикріплюють еластичні накладки з прогумованого ременя шириною 150 мм таким чином, щоб вони виступали за нижні кромки лопатей на 80 мм. Швидкість комбайна знаходиться в межах 3-4 км/год.
   Регулювання робочих органів комбайна істотно залежить від вологості насіння.

Регулювання параметрів робочих органів комбайна СК-5 при збиранні сої в залежності від вологості насіння

збирання насіння

   В останні роки сою збирають комбайнами «Єнісей-1200», «Дон-1200», «Дон-1500», «John Deere» та інші.
У ряді господарств успішно застосовують роздільне збирання. Сою скошують зернобобовими жатками ЖБА-3,5 або ЖПУ-3,2 у фазі пожовтіння листя в середній частині куща. Після висихання листя і бобів валки підбирають переобладнаними на низькі обороти комбайнами СК-5 «Нива». Солому подрібнюють і скиртують.

 ПІСЛЯЗБИРАЛЬНА ДОРОБКА НАСІННЯ

   Насіння, яке поступило від комбайнів, необхідно відразу ж очистити від соломистих домішок і бур'янів і в разі необхідності – висушити до вологості 12-14%.
   Післязбиральну обробку насіння проводять на зерноочисно-сушильних комплексах КЗС-10Ш, КЗС-20Ш, КЗС-40 і КЗР-5, до складу яких входять шахтні зерносушарки, а також на потокових лініях, укомплектованих зі зерноочисних машин і зерносушарок індивідуального користування. Зерноочисно-сушильні комплекси і зерноочисні агрегати доцільно дообладнати в спеціалізованих по виробництву насіння господарствах насіннєвими приставками ПС-10 і насіннєочисними машинами фірми «Петкус», ОС-4, 5А і СМ-4, САД, Алмаз.
   Машини первинного очищення регулюють так, щоб з насіння виділялися дрібні, биті частинки або щупле насіння. Для цього в машинах ОВП-20А, ЗАВ-10.30000 і ЗВС-20 встановлюють верхні решета з круглими отворами діаметром 7-10 мм, а нижні – діаметром 5-6 або з довгастими отворами шириною 4-4,5 мм. Швидкість повітря в сепаруючих каналах – 11-13 м/с. Трієрні блоки потокових ліній в роботу включають за наявності насіння дурнишника та інших важковідокремлювальних бур'янів.
   При сортуванні насіння машину вторинного очищення СВУ-5 регулюють так, щоб відокремити бите й невиповнене насіння. Виділення зіпсованого насіння забезпечується на пневмо-сортувальному столі ПСС-2,5.
   Очищення насіння здійснюють також на переобладнаних агрегатах ЗАВ-20 і ЗАВ-40. Щоб зменшити травмування, в нижніх головках норій встановлюють відбивні щитки, що перешкоджають попаданню насіння між барабаном і ковшовою стрічкою. Необхідно також знизити швидкість руху стрічки норії НПЗ-20 заміною на валу контрприводу дванадцатизубової зірочки на десятизубову. Частоту обертання ексцентрикового вала на машинах ЗАВ-10.3А знижують до 400-410 об./хв, замінюючи вторинний шків діаметром 240 мм на шків діаметром 270 мм.
   Для очищення малих партій насіння застосовують насіннєочисні агрегати «Петкус-Гігант» К-531/1, СМ-4 (після відповідного переобладнання).
   У процесі висушування насіння сої повільно віддає воду, причому насіннєва шкірка висихає швидше ніж сім’ядолі, що часто призводить до її розриву. Тому сушити сою необхідно обережно, знижуючи вологість за один пропуск не більше ніж на 4%. Температура теплоносія за вологості насіння 16-19% складає близько 40°С, за вологості 25-30% – 30°С.
Добре сою сушити на установках активного вентилювання при використанні бункерів БВ-12,5 і БВ-25, а також їх відділень ОБВ-50 і ОБВ-100. Для прискорення сушки повітря підігрівають до 30-35°С за допомогою теплогенераторів, які воздуховодами з'єднують з вхідними вікнами вентильованих бункерів.
   Товщина шару насіння в бункері БВ-12,5 складає 61 см, кількість насіння – 10 т.
   За сухої погоди насіння сушать на відкритих майданчиках при товщині шару 10-15 см. Протягом дня його кілька разів перевертають, а на ніч згрібають у купи і накривають брезентом.
   Товарне насіння сушать за температури на 5-10 С вище, ніж призначене для сівби. Очищене і висушене насіння можна зберігати насипом завтовшки не більше 1,5 м або в мішках за висоти штабеля не більше 2,5 м.
ukrsoja.at.ua - СГП "УКРСОЯ-21"  -  вирощування елітного насіння сої, гороху та нуту.    Copyright GrigoriyK. © 2024