Четвер, 28.03.2024
УКРСОЯ-21 ... go to future ...

Меню сайту
Форма входу
Наше опитування
Оцініть наш інтернет-сервіс
Всього відповідей: 18
Пошук

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА НУТУ

   Зернобобові культури – одне з важливих джерел рослинного білка для харчування людей і годування тварин. Зокрема вони є основою раціонів, необхідних для перебігу усіх біохімічних процесів в організмі тварин, формування у них високої продуктивності. Тим-то однорічні зернобобові займають провідне місце у структурі рослинних білкових ресурсів України. Південній частині України притаманні часті посухи, що призводить до значного зниження врожаю усіх сільськогосподарських культур. Тому тут особливої цінності набуває нут, як жаро- та посухостійка культура. Це культура стародавнього світового землеробства, насіння якої було виявлено у пальових спорудах та єгипетських пірамідах. Найбільш ранні знахідки насіння нуту в Туреччині датуються 5450 р. до н.е., в Індії його культивували 2000 років до н.е.Ізраїльські вчені переконливо довели, що введення нуту в їжу суттєво знижує ймовірність онкологічних захворювань, інфаркту, гіпотонії, гальмує процес старіння шкіри у людей. 
   Насіння нуту містить велику кількість калію й кальцію, які беруть участь у регульовані кровообігу, а також селену, що запобігає появі багатьох хвороб, особливо таких як ендокринні, анемія, аритмія серця, нервові тощо. Вживання нуту сприяє зменшенню артеріального тиску у людей, виводить камені із жовчного та сечового міхура, відкриває закупорені протоки у печінці та селезінці, зміцнює серцеві м’язи, підвищує еластичність судин.При приготуванні страв нут можна змішувати з різними овочами, додавати в салати, супи та фарш для котлет і пельменів. Насіння нуту містить 28-32% білка і до 7% олії. Його білок за амінокислотним складом дуже близький до ідеального – за крітеріями ФАО, за поживною цінністю він не поступає перед іншим видами бобових, зокрема й соєю. За багатством та якістю природного комплексу вітамінів та інших біологічно активних сполук він є одним з найцінніших серед багатьох продуктів рослинного і тваринного походження. Біологічна цінність білка нуту складає 52-78%, коефіцієнт перетравлення – 80-83%. Насіння є доброю добавкою до різноманітних продуктів, особливо дитячого харчування. Борошно використовується для виготовлення печива й інших солодощів. Нут не містить антипоживних сполук, а тому немає необхідності у термічній обробці його перед згодовуванням тваринам. Нут займає третє місце у світі з-поміж зернобобових культур за посівними площами, після сої та квасолі. В Індії щороку засівають ним біля 10 млн. га, що складає приблизно 83% світових площ. Його також вирощують у Туреччині, Ізраїлі, Пакистані, Ірані, Вірменії, Казахстані, Азербайджані, а також у країнах Африки, Південної та Північної Америки та Південної Європи. В Україні посівні площі нуту й гороху до Другої світової війни були однакові, проте на півдні нуту висівали більше. Після війни у зв’язку зі зростанням посівів під горохом, а також через відсутність добре адаптованих до місцевих умов високоврожайних технологічних сортів нут практично зник з виробництва. У наш час створено ряд нових високопродуктивних і стійких до хвороб сортів, тому посівні площі під нутом постійно зростають. Нут у симбіозі з азотфіксувальними бактеріями засвоює значну кількість атмосферного азоту, використовує малодоступні для зернових культур важкорозчинні мінеральні сполуки як з орного горизонту, так і з більш глибоких шарів ґрунту. Після збирання цієї культури на кожному гектарі з пожнивними рештками залишається стільки ж поживних речовин, скільки від 15-20 т перегною. У цій праці наведена коротка ботанічна характеристика культури, її біологічні особливості, агротехніка, а також характеристика та опис сортів.
   У комплексі заходів, які направлені на збільшення урожайності сільськогосподарських культур, важливе місце належить використанню високоякісного насіння, а також зареєстрованих у Реєстрі сортів рослин України і пристосованих до місцевих умов сортів. Вони служать засобами не тільки збільшення урожайності, але й покращення якості продукції, що є ціллю вирощування культури. У кожному господарстві необхідно сіяти два-три сорти з різною характеристикою.
   В екологічному сортовипробуванні Селекційно-генетичного інституту у 2006-2010 роках вивчали сім сортів селекції СГІ, два – Луганського інституту АПВ і один Красноградської ДС. Сорти селекції СГІ показали майже однакову середню урожайність, лише сорт Пегас перевищив, а Антей показав менший на 0,1 т/га урожай насіння, ніж сорти-стандарти. Сорти селекції Красноградської ДС і, особливо, Луганського ІАПВ виявились менш пристосованими до місцевих кліматичних умов і в середньому сформували менший на 0,03-0,27 т/га урожай насіння, ніж сорти-стандарти. Крім того слід зазначити, що сорти Добробут, Фагот і Слобожанський формують дрібне насіння, а Розанна, Пам'ять, Александрит і Пегас - середнє і Тріумф, Буджак, Антей – крупне насіння.
   Суттєва наукова робота з оцінки сортів нуту за умов Криму проводиться у Кримському інституті агропромислового виробництва. Виходячи з одержаних тут результатів, найбільш продуктивними виявилися сорти Антей та Александрит.

Результати екологічного сортовивчення нуту в умовах степового Криму

соя
ukrsoja.at.ua - СГП "УКРСОЯ-21"  -  вирощування елітного насіння сої, гороху та нуту.    Copyright GrigoriyK. © 2024