П`ятниця, 19.04.2024
УКРСОЯ-21 ... go to future ...

Меню сайту
Форма входу
Наше опитування
Оцініть наш інтернет-сервіс
Всього відповідей: 18
Пошук

ПІДГОТОВКА НАСІННЯ ДО СІВБИ

   Важливою умовою підвищення врожайності гороху є якість насіння. Сівбу його слід проводити лише кондиційним за посівними якостями насінням,  підготовка якого складається з  протруєння, обробки фізіологічно активними речовинами, мікродобривами та біопрепаратами.
   У зв’язку з тим, що джерелом збудників  багатьох захворювань може бути уражене насіння, важливим прийомом  є протруєння. Сучасні протруйники поряд зі знезаражуючими властивостями справляють фізіологічно активну  дію і ефективно захищають насіння та паростки  від ураження хворобами та шкідниками, які містяться у ґрунті.  Крім того, зменшується негативна дія травмування, збільшується енергія проростання та схожість насіння.
   Проти ураження кореневими гнилями, пліснявіння, сірої і білої гнилей протруюють насіння препаратом Вінцит 050CS, к.е. (флутріафол, 25 г/л + тіабендазол 25 г/л) нормою витрати препарату 2 л + 8 л води на 1 тонну насіння. Добре відомим препаратом для протруєння гороху є Вітавакс 200 ФФ, в.с.к. (карбоксин 200 г/л + тирам 200 г/л) – 2,5 л + 10 л води/т. Обробляють насіння напівсухим суспензійним способом.
   Знизити забруднення довкілля та підвищити ефективність протруєння можливо інкрустуванням насіння – покриттям плівкою суміші  водорозчинного полімеру із протруйником. Ця плівка закріплює препарат на насінні, перешкоджає проникненню ґрунтових мікроорганізмів у насіння та покращує санітарно-гігієнічні умови посівних робіт.
Надійно утримують протруйник на поверхні насіння ефіроцелюлозні плівкоутворювачі – Епок, Епос, Епол, з витратою 100 г препарату на 1 т насіння.
   Більш ефективним є препарат МИБАС, до складу якого входять мікроелементи та фізіологічно активні речовини – 32,5% лігніну, від 2,5 до 3,9 г/л цинку, кобальту, йоду і марганцю. Норма витрати препарату 4л/т. насіння розчиненого у 6 л води. При цьому удвоє зменшується витрата протруйника.
   Для покращення енергії проростання, польової схожості та підвищення врожайності застосовують препарати Емістим С  (10 мл/т насіння), Оптимайз Пульс, в.р. – 3,28 л/т або 2,5%-ий розчин гумату натрію  (250 г препарату розчиняють в 10 л води і в цей розчин додають протруйник).
   Протруєння насіння проводять механізовано з використанням машин ПСТ-5, ПС-10, «Мобітокс», «Колос» і комплекс обладнання для інкрустування  КПС-10.
Для підвищення продуктивності рослин та збільшення вмісту білка в насінні, навіть за наявності в ґрунті аборигенних популяцій бульбочкових бактерій, безпосередньо в день сівби проводять  інокуляцію насіння бактеріальними препаратами (нітрагінізація). Для більшості сортів гороху кращими штамами за комплексом показників є такі – 261б, П-2 і 31.
   Протруєння Вітаваксом 200 слід проводити не раніше, як за два тижні до нітрагінізації. Обробка насіння  мікродобривами та ростовими речовинами здійснюється або одночасно з протруєнням, або пізніше, із нітрагінізацією.

СІВБА

   Високі врожаї гороху можливо отримати лише за умов сівби в дозрілий ґрунт у ранні строки, одразу після проведення передпосівної культивації. В цьому разі  з’являються більш дружні сходи, а рослини повніше використають осіннє-зимову вологу і менш ушкоджуються шкідниками та хворобами.
   Сівбу  гороху проводять зерновими сівалками СЗ-3,6 (верхній висів) та іншими рядковими сівалками, які  краще від вузькорядних висівають насіння на задану глибину і менш забиваються на вологих ґрунтах. Для набухання і проростання насіння потребує близько 120% вологи від його маси, тому глибина загортання насіння залежить від вологості ґрунту. Мілке загортання, особливо за посушливих умов, різко знижує польову схожість і утруднює розвиток кореневої системи.
   Оптимальна глибина загортання насіння на середньозвязних ґрунтах  6…8 см, на легких ґрунтах або за умов швидкого висушування посівного шару глибину слід збільшувати до 9…10 см. Лише на важких запливаючих ґрунтах сіяти слід на 4…5 см.
   Норма висіву насіння більшості листочкових сортів гороху на зерно – 1,2 млн. схожих насінин на гектар. Сучасні, більш технологічні сорти з вусатим типом листя, а також інтенсивні короткостеблові листочкові сорти за умов достатнього зволоження  більш високі врожаї дають за норми висіву 1,4…1,6 млн. шт./га.  Крім того, норму висіву слід збільшувати на 10…15%, якщо за технологією передбачається двократне боронування.
   Для зменшення травмування насіння в сівалці норму висіву регулюють таким чином, щоб була максимальна довжина робочої частини котушок висівального апарату та мінімальна швидкість їхнього обертання.
   Швидкість руху посівних агрегатів не повинна перевищувати 5…6 км/год, тому що можливе винесення значної кількості насіння у верхні, швидко пересихаючі шари ґрунту.
Одразу після сівби поле необхідно закоткувати, особливо за посушливих умов, кільчасто-шпоровими котками, що забезпечує одержання рівномірних та дружних сходів.

 ДОГЛЯД ЗА ПОСІВАМИ

   Для отримання високих врожаїв посіви гороху сучасних вусатих сортів  потребують більш ретельного захисту від бур'янів. За значної засміченості врожайність може зменшитися до 50%. Кращих результатів із знищення бур'янів отримують при поєднанні агротехнічних та хімічних засобів боротьби.
   Для знищення бур'янів слід застосовувати досходове і післясходове  боронування. Досходове боронування проводять, коли зявляються нитчасті проростки бур'янів, а проростки гороху не перебільшують діаметра насінини. Починаючи  з фази 3…5 листків і до зчіплювання рослин вусиками,  проводять боронування сходів. Крім знищення бур'янів, боронування сприяє покращенню аерації в посівному шарі та зберіганню вологи в ґрунті. Сходи боронують впоперек або за діагоналлю посіву в денні години (коли тургор рослин гороху послаблений) середніми боронами, встановлюючи зуби борони скісною стороною уперед. Швидкість руху агрегату не повинна перебільшувати 4…5 км/год.   
   Для здійснення хімічних заходів боротьби с бур'янами використовують ґрунтові та страхові гербіциди. В умовах України на посівах гороху застосовують значну кількість препаратів.
Ґрунтові гербіциди вносять до появи сходів. Проти однорічних дводольних і злакових бур'янів застосовують Гезагард 500 FW, 50% к.с., (прометрин, 500 г/л) або Селефіт, 50% к.с. (прометрин, 500 г/л)  в дозах 3…5 л/га. Якщо переважають злакові  бур'яни, то використовують Дуал Голд 960 ЕС, к.е., (S-метахлор, 960 г/л) дозою 1,6 л/га, або Фронтьєр Оптима, 72% к.е. (діметенамід-П, 720 г/л) – 0,8…1,4 л/га або Фронтьєр 900, к.е.  (діметенамід, 900 г/л) – 1,1…1,7 л/га (максимальна норма на ґрунтах з вмістом гумусу >3,5%). В зонах недостатнього зволоження або в суху вітряну погоду гербіциди слід вносити до посіву з загортанням їх у ґрунт. В південних районах країни через небезпеку пересихання  посівного шару ґрунту часто  вносити ґрунтові гербіциди неможливо, тому застосовують страхові гербіциди.
   Для знищення злакових бур'янів використовують Селект 120 к.е. (клетодим, 120 г/л) в дозі 0,4…0,8 л/га проти однорічних та 1,2…1,6 л/га проти багаторічних бур'янів, або Фюзілад Супер 125 ЕС к.е. (флуазіфоп – П – бутіл, 125 г/л) з нормою внесення  1,0…2,0 та 2,0…3,0 л/га, відповідно для однорічних та багаторічних бур'янів , або Фюзілад Форте 150 ЕС, к.е. (флуазіфоп – П – бутіл,    г/л) з нормою 0,5…1,0 і 1,0…2,0 л/га.
   Проти дводольних бур'янів вносять Агрітокс 50% в.р. (МСРА у формі солей діметиламіду натрію, калію, 500 г/л), Гербітокс 50% в.р. (МЦПА, 500 г/л), в дозі – 0,5 л/га. Найбільш ефективним гербіцидом контактної дії є Базагран 48% в.р.  (бентозан, 480 г/л) – 3…4 л/га. Препарат знищує надземну масу бур'янів на третю -четверту добу. За  сухої, спекотної погоди  ефективність препарату різко зменшується (краще вносити ввечері).     В даний час для використання в Україні дозволена значна кількість аналогів (однакова діюча речовина)  Базаграну різних виробників (Бастіон, Бентагран, Вінсент, Грінвіч, Ефес, Набоб) з нормою витрати  3 л/га.
   Проти змішаного забур’янення  дводольними і злаковими бур'янами використовують бакові суміші гербіцидів. Більш ефективним захистом від бур'янів є застосування суміші Базаграну (3 л/га) з Фюзіладом (1…2 л/га). Застосування 0,5 л/га Агрітоксу з 0,6 л/га Селекту інколи викликає пригнічення рослин гороху. В дослідах СГІ [Хухлаєв І.І., Колеснікова С.В., 2008] спостерігали відставання в рості та розвитку рослин гороху після внесення суміші 2,5 л/га Базаграну М (бентозан, 250 г/л + МРСА, 125 г/л) та 1 л/га Фюзілад Супер 125 ЕС. Негативну дію солі МСРА підтвердив у своїх дослідженнях Інститут рослинництва ім. В.Я. Юр'єва [Зуза В.С., 2006]. Толерантність гороху до Базаграну була значно вищою, ніж до Базаграну М.
За багатьма дослідженнями більш придатним для гороху є Півот, 10% в.р.к. (імазетапір, 100 г/л) з нормою витрати 0,6 л/га, який знищує більшість злакових і дводольних бур'янів і сприяє зростанню врожаю. З 2010 року Півот було вилучено з переліку дозволених до використання, замість нього дозволений аналог - Юпітер, в.р.к. (імазетапір, 100 г/л) ТОВ «Агросфера», Україна. Спектр бурянів, проти яких застосовується препарат, і норма його витрати – такі самі.
   Обробку гербіцидами проводять у теплу (близько 20 С), тиху (швидкість вітру не більш 5 м/сек)  погоду наземним або авіаційним  способом. Норма витрати робочого розчину при наземному обприскуванні 200…400 л/га, при авіаобробці – 50…100 л/га. Краща фаза розвитку рослин гороху при обробці – 3…5 листків. В цю фазу на рослинах вже сформувався досить потужний восковий наліт. Обробка в більш пізні строки приводить до порушення формування генеративних органів рослин. Після боронування сходів вносити гербіциди не рекомендується, тому що рослини з пошкодженим восковим нальотом менш стійкі до гербіцидів. 
ukrsoja.at.ua - СГП "УКРСОЯ-21"  -  вирощування елітного насіння сої, гороху та нуту.    Copyright GrigoriyK. © 2024