П`ятниця, 26.04.2024
УКРСОЯ-21 ... go to future ...

Меню сайту
Форма входу
Наше опитування
Оцініть наш інтернет-сервіс
Всього відповідей: 18
Пошук

ЗАСТОСУВАННЯ ДОБРИВ

   Нут за урожайності 2,0 т/га виносить з 1 га ґрунту 106 кг азоту, 36 фосфору, 150 калію і 23 магнію. Однак його біологічні особливості дозволяють добре скористатися післядією мінеральних та органічних добрив, фіксувати молекулярний азот повітря у симбіозі з азотфіксувальними бактеріями, засвоювати важкодоступні форми фосфору за рахунок мікоризоформуючих грибів. Рослини нуту вступають у симбіоз з бактеріями виду Rhizobium ciceri і шляхом біологічної азотфіксації засвоюють з атмосфери за вегетацію до 150 кг/га азоту, забезпечуючи без внесення азотних добрив урожай насіння 2,0-2,5 т/га. Після збирання до 30% біологічно фіксованого азоту залишається у пожнивних і кореневих рештках і використовується наступними культурами.      Органічні добрива у кількості 30-50 т/га слід вносити тільки під попередню культуру.
Потреба в азоті за сприятливих умов задовольняється за рахунок бульбочкових бактерій. Внесення стартових доз азоту затримує або пригнічує розвиток бульбочкових бактерій і знижує їх нітрогеназну активність. Внесення фосфорно-калійних добрив під основний обробіток ґрунту значно збільшує урожайність цієї культури. Експериментально доведено, що економічно вигідніша доза Р30-60 і К45-60 кг/га д.р. – у залежності від родючості ґрунту.
   Для збільшення продуктивності рослин і родючості ґрунту за рахунок біологічної азотфіксації насіння нуту перед сівбою слід обробити біопрепаратами селекційних високоефективних штамів. Нітрагінізація нуту збільшує урожай насіння на 0,17-0,65 т/га (15-39%) і підвищує вміст біл­ка у насінні на 1,3-3,5 абсолютних відсотки. Біопрепарат виробляється у рідкій (суспензія) і сипучій (торф'яна і вермикулітна) фор­мах, використання яких має свої особливості.
   Рідка форма препарату містить залишки культурального середовища, метаболіти бактерій і 7-10 млрд. живих мікроорганізмів у 1 мл. Гектарна норма складає 100 мл. Строк збереження препарату при температурі 4-15оС не перевищує од­ного мі­ся­ця. Перед використанням рідкої форми препарат розводять во­дою у 10 раз і він створює стійку суспензію, яка зручна у використанні, особливо для ме­ханізованої обробки насіння, так як добре утримується на їх поверхні. Нітрагінізоване насіння необхідно висіяти на протязі доби, а при затримці з сівбою обробити повторно.                   
   Сипуча торф’яна форма традиційно називається ризоторфіном і являє зволожену сипучу масу темного або бурого кольору, яка містить не менш 2,5 млрд. ризобій у 1 г, які розмножені у стерильному торфі з добавками поживних інгредієнтів і крейди для нейтралізації кислотності. Маса гектарної дози ризоторфіну 200 г. Гарантований строк зберігання при температурі 4-15оС складає 6-9 місяців.
   Сипуча вермикулітна форма має вид зволоженої маси сірого або сіро-жовтого кольору, у 1 г якої міститься 1,5-2,0 млрд. бульбочкових бактерій. Строк зберігання препарату 2 місяці, маса гектарної дози – 200г.
   Торф’яна і вермикулітна форми ризоторфіну при змішуванні з водою (200 г на 1 л) створюють нестійку суспензію, яка швидко розшаровується, перед використанням її необхідно ретельно перемішати. Для кращого затримання частин торфу або вермикуліту на поверхні насіння до водної суспензії препарату добавляють прилипач (концентрат барди, патоку, клейстер, латекс, молочні відвійки або гнійну рідину). Не можна використовувати силікатний клей, оскільки він токсичний для бульбочкових бак­терій із-за сильної лужної реакції розчину.
Механізовану обробку насіння біопрепаратами бульбочкових бактерій (інокуляцію, нітрагінізацію) проводять машинами для протруювання насіння ПУ-3, ПС-10, "Мобітокс", "Колос", добрі результати отримують і при використанні бетономішалок. Перед роботою ємкисть машин очищають від залишків отрути, промивають розчином соди, прального порошку і чистою водою відповідно санітарним нормам. Можна використовувати навантажувачі насіння зі шнековими або смуговими транспортерами, але необхідно рівномірно дозувати препарат з допомогою садової лійки або нескладних пристосувань.
   Невелику кількість насіння доцільно обробляти вручну. Для цього порцію насіння 100-200 кг висипають на брезент розміром 3 х 4 м, зволожують суспензією біопрепарату у воді або розчині прилипачу і перемішують поче­ргово, піднімаючи протилежні кінці брезенту до рівномірного роз­п­оділення препарату на їх поверхні. Оброблене насіння набирають у мішки і висівають у вологий ґрунт на протязі доби.
   Інокуляцію насіння біопрепаратами бульбочкових бактерій слід проводити у тіні навісу або у коморі, щоб запобігти дії прямих сонячних променів, які згубні для мікроорганізмів.
Бобово-ризобіальний симбіоз дуже чутливий до пестицидів, використання яких при вирощуванні нуту небажане. Усі протруйники у тому або іншому ступені негативно діють на формування бульбочок і знижують їх азотфіксувальну активність. До найменш токсичних відносяться фундазол, вітавакс і бавістин. Замість хімічних фунгіцидів проти коре­не­­­вих гнилей та інших захворювань нуту доцільно використовувати препа­­ра­ти мікроорганізмів – антагоністів фітопатогенів БСП, ВП-6М, хетомік, фітоспорин, бацифор, триходермін та інші, які не уступають за ефективністю хімічним протруйникам. Однак вони не дають негативного впливу на симбіоз нуту з бульбочковими бактеріями, а мікроби-антагоністи, розмножуючись у ризосфері й на корінні рослин, створюють захисний бар’єр від фітопатогенів на протязі всієї вегетації. Маса гек­тар­ної дози таких біопрепаратів складає 100-300 г. Тех­но­ло­гі­чно зручно обробити ­насіння нуту перед сівбою одночасно препаратами бульбочкових бактерій і мікроорганізмів – антагоністів фі­­то­­патогенів.
   Рослинам нуту необхідно більше фосфору, ніж зерновим культурам, і нестача цього елементу може лімітувати симбіотичну азотфіксацію, знижуючи продуктивність рослин. Під основний обробіток ґрунту вносять 50-60 кг/га фосфорних добрив у розрахунку на Р2О5. Для кращого засвоєння рослинами важкорозчинних органічних і мінеральних фосфатів ґрунту і добрив створено препарат фосфатмобілізивних бактерій ФМБ 32-3. Безпестицидне вирощування нуту сприяє інтенсифікації процесів біологічної азотфіксації та фосфатмобілізації.
   Процес симбіотичної азотфіксації проходить за рахунок енер­гії фотосинтезу і функціонально з ним пов’язаний. Для інтенсифікації фотосинтезу з ціллю збільшення продуктивності рослин у сучасному землеробстві широко використовують регулятори росту рослин, однак не всі вони сумісні з ні­трагінізацією. До регуляторів росту рослин, які посилюють бульбочкоутворення і симбіотичну азотфіксацію нуту, відносять пшеничний екст­ракт, Гумісол, Лентехнін, Емістім С, Агростимулін, синтетичні фітогормони типу Триман, ДГ-67, ДГ-82 і бактеріальні препарати комплексної дії Агрофіл, Флавобактерин, ФМБ 32-3, БСП. У рекомендованих для обро­б­­­­­­­­­­­­­­­­­ки насіння дозах ці препарати застосовують одночасно з нітрагінізацією, що збільшує її ефективність на 14-37%.
   Раціональне комплексне використання мікробіологічних препаратів при вирощуванні нуту забезпечує збільшення продуктивності рослин і родючості ґрунту за рахунок відновлюваних природних ресурсів, отриманню дешевої екологічно чистої високобілкової продукції.
ukrsoja.at.ua - СГП "УКРСОЯ-21"  -  вирощування елітного насіння сої, гороху та нуту.    Copyright GrigoriyK. © 2024