П`ятниця, 19.04.2024
УКРСОЯ-21 ... go to future ...

Меню сайту
Форма входу
Наше опитування
Оцініть наш інтернет-сервіс
Всього відповідей: 18
Пошук

ВНЕСЕННЯ ГЕРБІЦИДІВ

   Відсутність бур'янів на соєвих полях – головна гарантія високого врожаю. Особливо сильно страждає соя від бур'янів на перших етапах вегетації. Внесення гербіцидів розглядається як головний прийом в індустріальній технології вирощування цієї культури.
   Рослини сої на початкових фазах повільно ростуть і за наявності бур'янів сильно пригнічуються. Тому боротьба з бур'янами до змикання міжрядь займає одне з найважливіших місць в системі отримання високих врожаїв. Засмічення посівів дуже впливає також на баланс азоту в ґрунті. Винесення цього елемента на сильно засмічених ділянках складає 168-177 кг/га за 65 – 82 кг/га на чистих. За сильного ступеня засмічення коефіцієнт водоспоживання сої зростає в 3,6-5,7 разів. Дуже важливо не допустити поширення бур'янів у посівах сої протягом перших 40-50 днів вегетації.
   Економічний поріг шкодочинності бур'янів настає за наявності на 1 м.кв. 5 злакових однорічних бур'янів або 3 дводольних. Коли на квадратному метрі знаходиться 30-40 однорічних бур'янів урожай сої знижується на 40-50%.
    Механічну боротьбу з бур'янами на ділянках сої необхідно починати через 3-4 дні після сівби, коли її насіння тільки наклюнулось, а бур'яни проросли і знаходяться в стадії білих ниток. На цій стадії бур'яни добре знищувати шляхом боронування ґрунту середніми або легкими боронами в один слід упоперек сівби. Крім знищення проростків бур'янів боронування розпушує верхній шар ґрунту і створює сприятливі умови для отримання дружніх сходів.
    Міжрядні обробітки в зв'язку з сильним розгалуженням рослин сої необхідно зближувати в часі, що дозволить уникнути ломки гілок і поранення рослин робочими органами культиваторів під час їх роботи. Перший міжрядний обробіток проводиться, коли рядки соїдобре позначаться, на глибину 5-7 см. Для цього застосовують звичайні просапні культиватори КРН-4,2 з односторонніми бритвами. Друга і наступні проводяться в міру появи сходів бур'янів і утворення ґрунтової кірки після поливів на глибину 8-10 і 10-12 см.
    Внесення гербіцидів – обов'язковий агрозахід прогресивної технології вирощування сої, який дозволяє успішно вести боротьбу з бур'янами, отримувати сталі врожаї без затрат ручної праці. На посівах використовують специфічні гербіциди: трефлан, лінурон, прометрин, нітрофор, вернам, харнес, дуал, базагран та інші.
   Трефлан – 25%-ний емульгуючий концентрат, який широко застосовується на посівах сої. Ефективно знищує злакові бур'яни, в меншій мірі дводольні. Вносять під передпосівну культивацію в дозі 5-6 кг препарату з негайним загортанням в грунт, так як він швидко випаровується. Завищені дози призводять до зрідження посівів і негативної післядії на зернові культури при розміщенні їх після сої. До трефлану стійкі гірчиця польова, амброзія полинолиста, канатник, дурнишник звичайний. Якщо ці бур'яни на полі є, рекомендується комплексне або послідовне застосування декількох гербіцидів. У суміші з трефланом може бути використаний зенкор в дозі 0,3-0,5 кг/га препарату. При послідовному внесенні, коли до сівби внесений трефлан, до появи сходів можна застосовувати лінурон в дозі 2,5-3,0 кг/га.
   Нітрофор – 25%-ний порошок, що змочується, знищує однорічні злакові та дводольні бур'яни, найбільш токсичний в період проростання бур'янів, вносять по 5-6 кг/га препарату.
   Дуал – високоефективний ґрунтовий гербіцид, діючою речовиною якого є метолахлор з вмістом 960 г/л. Він гальмує проростання злакових бур'янів і таким чином викликає їх загибель ще до появи сходів. Норма витрати – 1,5-2,0 л/га. Ефективно знищує просо куряче, мишій сизий і зелений, росичку кров'яну, просо вільчатоквіткове і волосоподібне, гумай. Крім того, за норми внесення 3,0 л/га добре діє на такі дводольні бур'яни, як щириця запрокинута, лобода біла, паслін чорний, ромашка, пастуша сумка, глуха кропива пурпурова, зірочник середній, портулак городній. Дуал повністю розкладається протягом одного сезону, тому на наступний рік після його внесення можна висівати будь-яку культуру. Період ефективної дії гербіциду складає 75-85 днів, завдяки чому він перешкоджає появі другої хвилі бур'янів.
   Застосовується до посіву або після нього, але до появи сходів. Можна вносити як літаком, так і наземними обприскувачами.Застосовується поверхнево, на глибину 3-4 см, що сприяє збереженню ґрунтової вологи. Для більш ефективної боротьби з бур'янами дуал можна використовувати у вигляді бакових сумішей з такими гербіцидами, як гезагард і малоран, норма яких зменшується на 30 - 35%.
   Трофі – дуже поширений ґрунтовий гербіцид для сої та кукурудзи, що діє проти однорічних злакових і ряду дводольних бур'янів. Особливо ефективно знищує просо куряче, чумизу, росичку, гумай, щирицю, лободу білу, амброзію, дурман, паслін. Розкладається протягом одного вегетаційного періоду, тому після нього можна розміщувати будь-які культури в сівозміні. Діюча речовина ацетохлор. Вноситься перед сівбою сої або ж відразу після неї. Глибина заробляння 2-4 см за допомогою культиватора. При застосуванні після сівби культивації можна не проводити, а поле лише заборонувати. Норма внесення 2,5-3,0 л/га. Можна використовувати в суміші з прометрином.
    Екстрем – досходовий гербіцид, який використовується для боротьби з бур'янами у посівах сої, кукурудзи і соняшнику. Діюча речовина – ацетохлор. Бур'яни гинуть дуже рано, оскільки їх проростки поглинають гербіцид ще до появи на поверхні ґрунту. Ефективно знищує мишій сизий, просо куряче, редьку дику, гірчицю польову, лободу білу, щирицю розлогу і гібридну. Норма внесення 1,6-2,2 л/га. Заробляння в грунт здійснюється легкими боронами.
   Лассо – найбільш поширений в світі гербіцид для боротьби з однорічними бур'янами у посівах сої, кукурудзи і соняшнику. Вноситься до або після сівби, але до появи сходів культури, ефективно діє на просо куряче, всі види щетинника, росичку кров'яну, паслін чорний, всі види ромашки, амброзію полинолисту. Заробляння здійснюють на глибину 3-4 см. Швидко розкладається в ґрунті, тому після його застосування можна висівати будь-яку сільськогосподарську культуру. Діюча речовина – алахлор. Бур’яни знищуються в період проростання. Для підвищення ефективності дії з більш широким спектром бур'янів допускається змішування з лінуроном, прометрином, зенкором. Рекомендована доза – 6-7 л/га.
   Фронтєр – грунтовий гербіцид з широким спектром дії. Активна речовина диметенамід поглинається корінням проростків бур'янів, що викликає їх відмирання. Добре діє на всі види костра, тонконіг однорічний, плоскуху звичайну, всі види проса, всі види щетинника, гумай, сорго алеппський. Крім того, викликає загибель щириці, пастушої сумки, ромашки, всіх видів молочаїв, рутки аптечної, глухої кропиви пурпурної, незабудки польової, маку-самосійки, портулака городнього, жовтцю польового, зірчатки середньої, всіх видів вероніки, канатника Теофраста, лободи білої, підмаренника чіпкого, хрестовника звичайного, пасльону, гірчиці польової. Ефективність дії слабо залежить від вологості грунту. Вноситься в дозі 1,1-1,7 л/га. Глибина загортання становить 2 - 5 см. Добре діє проти бур'янів на всіх типах грунтів.
   Прометрин – 50%-ний порошок, що змочується, білого кольору, краще ніж трефлан очищає посіви від дводольних бур'янів, але слабо діє на злакові. Доза внесення 2-3 кг/га препарату. За підвищених доз спостерігається пригнічення рослин сої.
   Лінурон – 50%-ний порошок білого кольору, вносять 5-6 кг/га препарату. Добре знищує дводольні бур'яни (щириця, амброзія полинолиста, лобода біла та ін.), більш високу ефективність проявляє за достатнього зволоження грунту.
Зазначені вище гербіциди вносять під передпосівний обробіток грунту.
За останні роки істотно розширився асортимент страхових гербіцидів, які застосовують після появи сходів. Серед них найбільшого поширення набули базагран, півот, тарга супер, селект.
   Базагран – контактний післясходовий гербіцид, який використовують на посівах сої проти більшості широколистих і осокових бур'янів. Діюча речовина – бентазон. Термін його внесення визначається не стадією розвитку сої, а фазою бур'янів, які повинні мати 2-4 листки. 
   Для досягнення добрих результатів листя і стебла бур'янів мають бути інтенсивно змочені базаграном. Діапазон дії гербіциду надзвичайно широкий. Він знищує дурман, всі види герані, волошку синю, рутку лікарську, лихнис білий, гірчицю польову, зірчатку середню, всі види ясноток, всі види капусти, кукіль звичайний, всі види лободи, бородавник звичайний, портулак городній, всі види в'юнків, підмаренник чіпкий, паслін чорний, горець щавелелистий, всі види ромашок, редьку дику, мак-самосійку, кульбабу звичайну, незабудку польову, осот польовий, гірчицю польову, хрестовник звичайний, всі види щириці, пастушу сумку, гречишку татарську, талабан польовий, амброзію полинолисту, деревій звичайний, полин звичайний, дурнишник звичайний і сибірський, гібіскус трійчастий. 
   Доза застосування 1,5-3,0 л/га. У підвищених кількостях добре знищує осот рожевий і жовтий. При використанні цього гербіциду необхідно прагнути до більш раннього його внесення, коли бур'яни знаходяться в найбільш чутливій стадії. За умов зрошення полив необхідно здійснювати через 6 годин після застосування базаграну, щоб діюча речовина могла проникнути в тканини бур'янів.
Дещо схожий з базаграном за дією на бур'яни гербіцид блазер.
   Блазер – контактний післясходовий гербіцид, діючою речовиною якого є ацифлуорфен. Препарат являє собою водний розчин коричневого кольору без запаху. Рослини сої здатні інактивувати діючу речовину блазера шляхом ферментативного розкладання. Гербіцид ефективно знищує щирицю, амброзію, паслін чорний, осот, дурман, всі види молочаю, соняшник бур'янистий, горець, сесбанію, гірчицю польову, дурнишник. Рекомендована доза внесення - 1,5 - 2,0 л/га. Найбільш ефективна дія має місце в стадії 2-4 листків бур'янів. Оптимальна температура повітря в момент обробки даним гербіцидом становить 20°С. Блазер є селективним препаратом і може вноситися на будь-яких стадіях розвитку рослин. Іноді після його застосування на молодих листках можуть з'явитися деформації і зміни забарвлення, які в подальшому зникають. Особливо ефективно блазер діє на широколистяні бур'яни в суміші з базаграном в співвідношенні 1,75:1,25 л/га.
   Півот – можна вносити перед сівбою з неглибокою заробкою в грунт, після сівби до сходів і як післясходовий (бур'яни у фазі 1-4 листків) в дозах 0,5-1,0 л/га. Максимальна доза його практично повністю знищує всі бур'яни. До сівби з неглибокою заробкою (3-6 см) гербіцид використовують в дозах 0,5-1,0 л/га з нормою витрати робочого розчину 200-400 л/га. Слід враховувати, що глибоке заробляння (більше 6 см) знижує ефективність гербіциду за рахунок зменшення концентрації діючої речовини у верхньому шарі грунту, з якого здатні проростати бур'яни. Для досягнення високої ефективності гербіциду необхідний ретельний передпосівний обробіток грунту, що виключає наявність великих (більше 2 см) грудок.
   Після сівби до появи сходів гербіцид використовують в дозі 0,5-1,0 л/га з нормою витрати робочої рідини 200-400 л/га. Грунт слід ретельно обробити, при цьому важливо виключити наявність рослинних залишків. Доза гербіциду визначається видами бур'янів. Наприклад, при засміченні поля гірчицею дикою і талабаном дозу доцільно зменшити, а за наявності дурнишника і дурману – дещо збільшити. Своєчасне післясходове застосування на посівах сої – найбільш ефективне використання гербіциду. В цей період дводольні бур'яни не повинні мати більше 4, а злакові – 2-3 листків. Бур'яни, які активно ростуть і знаходяться в чутливих до гербіциду фазах розвитку, найбільш схильні до дії препарату. У цьому випадку не тільки досягається максимальна ефективність гербіциду, а й надається можливість істотно (на 25-50%) знизити норму його внесення.
    Чималий набір страхових гербіцидів існує і для боротьби зі злаковими бур'янами. Серед них значного поширення набули тарга супер, селект, фюзилад, набу та інші.
   Тарга супер – використовується для боротьби зі злаковими бур'янами на багатьох сільськогосподарських культурах, включаючи сою, цукровий буряк, картоплю, овочеві та баштанні культури. Найбільш ефективно діє проти мишію і щетинника, загибель яких досягає 96-98%. Норма внесення – 1,0-1,5 л/га. Важливо відзначити, що в дозі 2 л/га тарга супер знищує пирій повзучий. Вносити гербіцид необхідно в стадії 3-6 листків у бур'янів. У багаторічних злакових бур'янів при його дії відмирає не тільки надземна частина, але і коренева система, що виключає повторну їх регенерацію.
   Набу – протизлаковий післясходовий гербіцид, що випускається японською фірмою "Нінон сода". Використовується на посівах в дозі 1,0-3,0 л/га шляхом обприскування вегетуючих рослин, коли однорічні бур'яни перебувають у фазі 3-6 листків незалежно від стадії розвитку сої. Для знищення пирію повзучого застосовують дозу 3,0 - 5,0 л/га за його висоти 10-15 см. Гербіцид швидко розкладається в грунті й у нього відсутня післядія на наступні в сівозміні сільськогосподарські культури. Дуже ефективно діє проти злакових і широколистяних бур'янів суміші набу з базаграном (1,0-1,5 л/га) і блазером (0,8 л/га), з яких готують бакові суміші.
   Селект – новий високоефективний протизлаковий гербіцид, що випускається фірмою "Аріста Лайф Сайєнс Корпорейшн". Діюча речовина клетодім. Добре діє проти більше сорока видів однорічних і багаторічних злакових бур'янів. Доза внесення 0,4-0,8 л/га проти однорічних та 1,4-1,8 л/га проти багаторічних бур'янів. Вноситься за наявності 2-6 листків у бур'янів, незалежно від стадії розвитку сої.
   Робочий розчин гербіцидів готують за допомогою спеціальних машин АПР-2 "Темп", АПЖ-12, а також водороздатників ВР-ЗМ, дообладнаних механічною або гідравлічною мішалкою. Водороздатник можна використовувати і для самоперекачування, в цьому випадку перемішування триває 20-25 хв.
   Можна готувати робочі розчини гербіцидів обприскувачами типу ОВТ-1А, так як вони обладнані пристроями для перемішування. Ємності, вода і гербіциди повинні бути чистими, щоб фільтр і розпилювачі обприскувача не забивалися. Агрегати заправляють розчином тільки за межами поля, на дорогах, на спеціальних майданчиках. Під час приготування робочих розчинів необхідно стежити за активним перемішуванням гербіцидів з водою.
   Змішуючі пристрої обприскувачів повинні працювати при заправці постійно. Приступати до приготування кожної нової порції розчину можна тільки після повного його використання.
Важливою умовою ефективної дії гербіцидів на бур'яни є доброякісна підготовка грунту. На вирівняному і добре підготовленому грунті гербіциди рівномірно розподіляються у верхньому шарі грунту і знищують бур'яни, впливаючи на їх проростки. За поганого обробітку більша частина препарату залишається на грудках або пожнивних залишках, швидко випаровується і руйнується під впливом сонячних променів, що різко знижує ефективність гербіцидів.
Розчин гербіцидів вносять на поверхню поля за суцільного обприскування. Для цього використовують машини ПОУ або обприскувачі ЕВТ-1А з горизонтальною польовою штангою. Норму витрати робочого розчину встановлюють залежно від тиску і швидкості руху агрегату.
   Для боротьби зі злаковими бур'янами в період вегетації можна використовувати фюзилад, набу, флекс і таргу. Цими препаратами обприскують посіви, коли бур'яни перебувають у фазі 2-4 листків.
   Якщо навесні на полі багато осоту, то добрий ефект дає обприскування за 12-14 днів до сівби гербіцидами 2,4-Д-амінна сіль в дозі 1,5-2,0 кг/га або раундапом в кількості 4-5 л/га.
Поля, засмічені осотом та іншими багаторічними бур'янами, краще готувати під посів з осені. Для цієї мети після збирання зернової культури їх дискують на глибину 6-8 см. Після цього рослини осоту формують розетку молодого листя (висота 10-15 см). Саме в цей період необхідно внести гербіцид раундап в дозі 4-6 л/га, який, потрапляючи на зелені частини бур'янів, проникає в усі їхні органи, включаючи і кореневу систему. Бур'яни гинуть через 7-10 днів після внесення гербіциду, спочатку вони жовтіють, потім буріють і відмирають. Разом з осотом за зазначеної системи боротьби знищуються такі бур'яни, як пирій, гумай і в'юнок. Оранку необхідно провести через 10-14 днів після внесення Раундапу. Для більш ефективної дії проти берізки бажано використовувати такі суміші: раундап (2л/га)+2,4-Д (2 л/га) або раундап (2л/га)+діален (2 л/га).
   Застосування таких гербіцидів, як півот, вернам, рамрод, стомп, впливає і на зниження засміченості наступних за соєю в сівозміні інших культур.
ukrsoja.at.ua - СГП "УКРСОЯ-21"  -  вирощування елітного насіння сої, гороху та нуту.    Copyright GrigoriyK. © 2024