ВИМОГИ ДО ҐРУНТУ
Горох здатний рости на ґрунтах різного типу, що і пояснює його широке розповсюдження. Але найбільш придатними для нього є ґрунти середньозв’язні чорноземи та суглинки з достатньою кількістю фосфору та калію.
Для нормальної діяльності азотфіксувальних бульбочкових бактерій необхідні достатня аерація ґрунту, нейтральна або слаболужна (рН 6…7) реакція ґрунтового розчину, а також наявність поживних речовин та вологи в ґрунті (40…80% від ППВ). Отож кращі врожаї одержують на чорноземах та окультурених дерново-підзолистих ґрунтах. Можливо вирощувати горох і на легких піщаних ґрунтах при внесенні достатньої кількості органічних добрив під його попередник та мінеральних – під зяблеву оранку.
Кислі й заболочені ґрунти з близькими до поверхні підґрунтовими водами (яких багато у Поліссі) непридатні для вирощування гороху, бо в них створюються несприятливі умови для розвитку бульбочкових бактерій. Вирощувати горох на таких ґрунтах можливо лише після їх дренування і вапнування.
Несприятливими для вирощування гороху є опідзолені чорноземи та сірі опідзолені ґрунти, які поширені на Правобережжі та в західних районах країни. Такі ґрунти мають низьку структурність і погані водно-повітряні властивості. Сірі опідзолені ґрунти мають кислу реакцію ґрунтового розчину, що дуже пригнічує розвиток бульбочкових бактерій. При оранці на них утворюються брили, вони легко запливають і утворюють ґрунтову кірку. Ці ґрунти треба вапнувати, а також під попередник гороху вносити органічні добрива.
Малопридатними для гороху і солонцюваті ґрунти, які дуже набухають у вологому стані, а при висиханні ущільнюються. В суху погоду вони глибоко розтріскуються і витрачають на випарування багато вологи. Структура цих ґрунтів нестійка, вони легко розпливаються у воді, мають низьку повітропроникність. Окультурення проводять шляхом поліпшення їхньої структури внесенням гною, торфу і застосуванням кислих мінеральних добрив.
ОБРОБІТОК ҐРУНТУ
Головним у підготовці ґрунту під горох є ретельне очищення поля від бур’янів, накопичення вологи, розпушування та вирівнювання поверхні, що створює сприятливі умови для розвитку бульбочкових бактерій. Тому основний обробіток ґрунту передбачає лущення стерні та оранку або плоскорізний обробіток. Дуже важливо задискувати поле одразу після збирання попередника, що сприяє збереженню вологи в ґрунті, знищенню бур’янів і створює сприятливі провокаційні умови для проростання насіння бур’янів.
У залежності від попередника і типу забур’янення обробляють площу дисковими або лемішними лущильниками і важкими дисковими боронами. Коренепаросткові бур’яни знищувати двократним лущенням: перше – дисковим лущильником одразу після збирання попередника, друге – після відростання розеток бур’янів лемішним (можна і плугом на глибину 12…14 см з боронуванням). Замість другого лущення можливе хімічне обприскування розеток бур’янів гербіцидами на основі 2,4-Д (2…3 л/га) або гліфосату (4...6 л/га). Оранку проводять через 12…15 днів після внесення гербіцидів.
Зарослі площі багаторічними кореневищними бур’янами дискують двічі по різних діагоналях з часовою різницею у 10…15 днів. Через два – три тижні після останнього дискування проводять глибоку оранку.
На засмічених однорічними бур’янами полях ґрунт обробляють дисковими або лемішними лущильниками на глибину 6…8 см, а після відростання бур’янів орють плугами з передплужниками на глибину 25…27 см.
У районах з вітровою ерозією на незасмічених полях проводять безполицеву обробку із збереженням стерні на поверхні ґрунту. На полях із багаторічними бур’янами оранку проводять з застосуванням волого-зберігаючих та ґрунтозахисних прийомів.
Вирівнювання зябу – важливий прийом, що дозволяє здійснити високоякісну сівбу на оптимальну глибину і значно скорочує втрати на збиранні врожаю. Краще цей захід проводити восени. Тому що весняне вирівнювання призводить до непродуктивних втрат вологи з ґрунту.
Передпосівний обробіток проводять для створення розпушеного шару на глибину загортання насіння та максимального збереження вологи. Рано навесні проводять боронування зябу і передпосівну культивацію.