Четвер, 28.03.2024
УКРСОЯ-21 ... go to future ...

Меню сайту
Форма входу
Наше опитування
Оцініть наш інтернет-сервіс
Всього відповідей: 18
Пошук

ФОРМУЛА УСПІХУ ВИРОЩУВАННЯ НУТУ  

   Основним елементом, на якому відбудовується вся схема є сорт, бажано, аби він мав достатній рівень стійкості до біотичних чинників,  мав витривалість до абіотичних стресів і  до того ж  високу врожайність. Важливим для успіху вирощування є вірний вибір попередника, найкращими визнано озимі зернові та баштанні культури. Для отримання врожаю на рівні 20 ц/га і більше рослини нуту у процесі вегетації виносять з ґрунту 106 кг азоту (N), 150 кг калію (К), 36 кг фосфору (P), 25 кг кальцію (Ca), 23 кг магнію і сірки (Mg+S). Треба пам’ятати, що ґрунтовий азот впливає на азотфіксацію, так само як і мікроелементи молібден (Мо) і бор (В). Калій – відповідальний за посухостійкість; фосфор – за розвиток репродуктивної системи та зміцнення кореневої системи; наявність достатньої кількості кальцію створює умови для накопичення зеленої маси, кількості бобів, а магній у поєднанні з сіркою відповідають за формування достатньої кількості хлорофілу і за адаптивність до стресів. Слід враховувати, що внесення мінеральних азотних добрив знижує рівень азотфіксації рослин нуту, так як мінеральний нітроген є інгібітором цієї властивості. Тому  вносити нітроген є виправданим лише на бідних ґрунтах, причому у кількості 20-30 кг д.р./га, краще – органікою. Важливим є наявність бульбочкових азотфіксуючих бактерій, що за сприятливих умов формуються на корінцях нуту, але оптимум їх розвитку за кислотності ґрунту у межах рН 6,0-7,0, повітряної вологи на рівні 60-80%, та нижче 60% спричинює їх загибель. У симбіозі з азотфіксуючими бактеріями нут здатен засвоїти 80-150 кг/га нітрогену у діючій речовині. Треба пам’ятати, що в ґрунтах України аборигенна азотфіксуюча флора відсутня, тому для успішного вирощування нуту необхідним є застосування інокулянтів – відселектованих у штучних умовах і накопичених на поживному середовищі штамів мікроорганізмів. Ці штами обов’язково мають бути якісними, перевіреними на їх життєздатність і біологічну ефективність, інакше результатом буде недоотримання значної частки врожаю.


Формула успіху вирощування нуту

Серед захисних заходів проти шкідливих організмів найбільш раціональною є інтегрована система, у голові якої завжди є сорт зі своїми характеристиками. Поєднання  добре розроблених агротехнічних, генетичних, біологічних і хімічних заходів захисту  - це ідеальний варіант для успіху. Що стосується стійкості сортів до збудників хвороб, на жаль, в Україні селекція на стійкість до основних патогенів лише розпочинається. Тому за генетичним захистом є перспектива, але досить віддалена  у часі. З обережністю треба  відноситися до використання мікробіологічних препаратів для захисту від хвороб. На жаль, наші дослідження наявних в Україні препаратів мікробіологічного синтезу  показали їх дуже незначну, а здебільшого взагалі відсутню ефективність. Агротехнічними заходами вдається досить непогано боротися з бур’янами, знижувати кількість шкідників і зменшувати в деякій мірі навантаження хвороб, однак, повністю достатньої  ефективності досягти неможливо. 
   Стосовно хімічного захисту потрібно відмітити, що у дійсний час він є досить ефективним, раціональним і економічно виправданим.  Є декілька застережень. По-перше, пестициди, що плануються до використання, мають бути оригінальними, мати високу ефективність і дозволені до використання в Україні. По-друге, застосування пестицидів повинно відповідати усім нормативним актам з техніки безпеки, дозволу тощо. І, можливо, основне,  вибір того чи іншого препарату повинен ґрунтуватися на рекомендаціях вчених і практиків, на їх результатах досліджень. За виконання цих вимог можна з упевненістю застосовувати пестициди  у своєму виробництві.
   Стосовно пестицидів, що рекомендовані «Переліком…», з жалем відмічаємо, що жодного зареєстрованого гербіциду, фунгіциду, інсектициду або протруйнику для нуту не визначено.  Адже ця культура лише починає просуватися на українську ниву, тому зараз ми робимо спробу підбити підсумки наших досліджень і надати всі можливі рекомендації для виробників нуту.

Складові технології захисту нуту від шкідливих організмів

ukrsoja.at.ua - СГП "УКРСОЯ-21"  -  вирощування елітного насіння сої, гороху та нуту.    Copyright GrigoriyK. © 2024