Четвер, 28.03.2024
УКРСОЯ-21 ... go to future ...

Меню сайту
Форма входу
Наше опитування
Оцініть наш інтернет-сервіс
Всього відповідей: 18
Пошук

Ботанічні властивості сої

   Соя – однорічна рослина з тривалістю вегетації 90 днів і більше. Коренева система стрижнева, сходи спочатку з’являються у вигляді двох зелених сім'ядоль, винесених на поверхню ґрунту, потім формуються два округлих примордіальних листочки. Гіпокотиль зелений, іноді з фіолетовим відтінком. Стебло висотою 70-200, в більшості випадків – 80-90 см. За типом росту сорти сої поділяють на три групи: з незакінченою верхівкою, за якого кінчик головного стебла височить над загальною масою листя, а ріст продовжується тривалий період; з проміжним ростом, коли верхівка знаходиться на рівні верхніх листків, а ріст рослини припиняється після закінчення цвітіння; із закінченим типом росту – верхівка стебла прихована верхніми великими листками, висота стебла невисока, ріст після цвітіння повністю відсутній.
   Забарвлення стебла, гілок і бобів у фазі повної стиглості може бути сірим (пісочною) або бурим, з великою кількістю відтінків. Листя складне, трійчасте, цілокрає. Довжина листочків варіює в межах 4-18, ширина 1,4 – 12 см, форма – від широкояйцеподібної до ланцетовидної. Поверхня листів може бути гладкою або зморшкуватою зі здуттями. При дозріванні листя жовтіє і обпадає. Квітки дрібні, малопомітні, майже позбавлені запаху, зібрані в кисті, розташовані в пазухах листків. Чашечка складається з п'яти чашелистиків довжиною 5-6 мм. Віночок метеликовий, білого або фіолетового забарвлення. Зав'язь одногніздна, стовпчик невисокий, злегка вигнутий. Рильце розширене, плоске і клейке.
    Боби короткі, довжиною 2,5-6,0, шириною 0,5-1,4 см. У бобі розміщені 2-3 насінини, рідше 1 або 4. За формою боби можуть бути слабозігнутими, прямими або серповидними. Забарвлення залежно від сорту може змінюватися від світло-жовтого до темно-коричневого, майже чорного.
   Насіння має форму від кулястої до овально-плоскої. Маса 1000 насінин, як правило, становить 130-200 г. Забарвлення сім'ядоль жовте, рідше зелене, шкірка насіння жовта, зелена, коричнева, з різними відтінками. Часто на поверхні насіння має місце в різній мірі виражена пігментація. Рубчик довжиною 2-5, шириною 0,5-1,2 мм. Його форма овальна, рідше лінійна або клиноподібна, забарвлення варіює від світло-жовтого до чорного.
    Вегетаційний період у сої становить 90-150 днів і більше, для нормального її розвитку необхідна сума активних температур (вище 15°С) понад 1800 градусів.
   Соя – рослина короткого дня, тому навіть 2-3 коротких дні у фазі сходів достатньо для істотного прискорення її цвітіння. Для появи сходів температура на глибині загортання насіння має становити 10-12°С. Найбільше рослини потребують тепла в фазах цвітіння (оптимум 22-25°С), зав'язування бобів і формування насіння (оптимум 19-21°С). Соя належить до групи средньостійких до посухи культур. Для проростання насіння за відносно високої температури, оптимальною є вологість ґрунту рівна 40-70% повної її вологоємності. За вологості ґрунту 25-30% повної вологоємності різко скорочується число пророслих і збільшується кількість гнилих насінин, сходи з'являються зрідженими. Для набухання насіння, накльовування і появи проростків потрібно 240% вологи до маси насіння. У перший період вегетації, від появи сходів до цвітіння, соя менш вимоглива до вологи. У цей час у неї посилено розвивається коренева система, а вегетативна маса наростає повільно. У цей період вона порівняно легко переносить недолік вологи в ґрунті. З настанням же цвітіння і в період, що безпосередньо передує цвітінню, потреба у волозі у сої різко зростає. Транспіраційний коефіцієнт у неї дорівнює 600 - 700.
   Соя легше переносить надмірне зволоження, ніж посуху. Однак надлишок вологи негативно позначається на функціонуванні азотфіксувальних бульбочок на корінні через погіршення повітряного режиму ґрунту. За вологості ґрунту вище 90% польової вологоємності соя рости і розвиватися не може.
При оцінці водного режиму необхідно приймати до уваги і вологість повітря. Оптимальною для неї в літній період (червень – серпень) є 75%-на вологість. При падінні цього показника нижче 60% спостерігається зменшення врожаю.
   Суттєву економічну віддачу соя забезпечує на ґрунтах з глибоким рихлим родючим шаром, де є високий вміст гумусу, забезпечується хороше прогрівання ґрунту і проникнення води в нижні горизонти. Оптимальне значення рН – 6,5-7,0.


 

СОРТИ

   Правильний добір сорту – одна з вирішальних умов одержання максимального врожаю. У кожному господарстві необхідно висівати 2-3 сорти, які різняться тривалістю вегетаційного періоду, стійкістю до хвороб, шкідників і несприятливих факторів середовища (знижені температури, посухи та ін.). Нижче наводимо характеристику найпоширеніших у виробництві степової зони країни сортів.

ukrsoja.at.ua - СГП "УКРСОЯ-21"  -  вирощування елітного насіння сої, гороху та нуту.    Copyright GrigoriyK. © 2024