П`ятниця, 26.04.2024
УКРСОЯ-21 ... go to future ...

Меню сайту
Форма входу
Наше опитування
Оцініть наш інтернет-сервіс
Всього відповідей: 18
Пошук

ЛІКУВАННЯ ХВОРОБ НУТУ

   У Селекційно-генетичному інституті минулими роками (2005-2006, 2010-2011) було проведено низку експериментів з використанням для протруєння інфікованого насіння нуту сучасних на той час фунгіцидних протруйників. Виявилося, що розбіг ефективності препаратів значний і питання токсичності діючих речовин, впливу препарату на розвиток бульбочкових бактерій являє собою складну проблему (О.В.Бушулян, 2009).
   За результатами лабораторних досліджень всі протруйники майже на 100% знищували з насіння інфекційне навантаження. Однак найбільш позитивний вплив на посівні якості насіння мали Вітавакс 200 ФФ і Максим 025 FS, де енергія проростання і лабораторна схожість були суттєво вищими, ніж у контролі.
   Ефективність  обробки Вітаваксом 200 ФФ та Максимом 025 FS проявилася збільшенням розміром проростків, корінців і накопиченням сухої маси. У порівнянні з контрольним варіантом довжина проростків була на 17-38%, корінців на 36-45% більшою, а накопичення сухої маси на 13-24% вищою. Корінці в цих варіантах залишались чистими від інфекції і здоровими до кінця досліду. У той же час, у контрольному варіанті вже на п’яту добу інфекція накривала ростильні повністю, що призводило до зараження навіть здорових проростків. У варіантах з обробкою насіння препаратами Дивіденд Стар 035 FS, Раксил і Сумі-8 ФЛО енергія проростання, схожість, а також розвиток проростків, корінців і накопичення сухої маси були ідентичними контрольному варіанту, хоча інфекція була відсутня. Найменшу ефективність показав протруйник Колфуго Супер, де було різке зниження енергії та схожості. Слід зазначити, що насіння у цьому варіанті розвивалося повільніше і проростки та корінці суттєво відставали від інших варіантів у розвитку і рості. Важливо, що суттєвих сортових різниць у всіх варіантах не відмічено.

Вплив обробки насіння нуту протруйниками на посівні якості, 2005-2006 рік

протруйники

   В польових умовах 2005-2006 рр. визначили вплив протруйників на польову схожість і продуктивність рослин нуту, а також установили рівень токсичності щодо бульбочкових бактерій. Для цього насіння дослідних сортів обробляли перед сівбою штамом Н18, який є найбільш ефективним серед інших штамів. 
   Дослідженнями встановлено, що всі препарати позитивно вплинули на польову схожість насіння нуту. Найвищі посівні якості насіння у польових умовах спостерігали при застосуванні препаратів Вітавакс 200 ФФ, Максим 025 FS, Раксил та Сумі-8 ФЛО, де польова схожість була більшою, ніж у контролі на 22-29%. Дивіденд Стар 036 FS і Колфуго Супер підвищили польову схожість декілька менше, лише на 12-17%.
   У досліджених варіантах спостерігали здовження тривалості вегетаційного періоду на 3-8 діб і збільшення висоти рослин на 4-9 см (10-20%). А при обробці Колфуго Супер затримка появи сходів склала в середньому 6 діб, а вегетаційний період був тривалішим на 12 діб, ніж у контрольному варіанті.

 Вплив обробки насіння протруйниками на продуктивні якості нуту

протруйники

   Приріст урожаю насіння нуту спостерігали в усіх варіантах досліду. У той же час найвищий урожай був отриманий при обробці протруйником Вітавакс 200 ФФ, де отримали приріст до 25,5%.
   Найменш токсичним протруйником для бульбочкових бактерій виявився Вітавакс 200 ФФ. При обробці насіння цим препаратом кількість та маса бульбочок на рослині була така ж сама як й у контрольному варіанті. Протруйники Дивіденд Стар 036 FS, Раксил та Сумі-8 ФЛО не вплинули на кількість бульбочок на рослині, але вони були дрібнішими та їх маса була меншою на 22-38% порівняно з контрольним варіантом. Найбільшу токсичну дію щодо бульбочкових бактерій показали Колфуго Супер і Максим 025 FS. У цих варіантах спостерігали суттєве зменшення кількості та маси бульбочок на рослині на 75-80%. Слід зазначити, що на більшості рослин цих варіантів зовсім не розвивались бульбочки на коріннях.
   Наразі спектр якісних і більш безпечних протруйників  на ринку пестицидів значно збільшився. На жаль, що жодного з них немає зареєстрованого для нуту. Тому ми узяли на себе відповідальність і завдяки нашим дослідженням і випробовуванням  сучасних фунгіцидних, фунго-інсектицидних протруйників, фунгіцидів для вегетуючих рослин, рістрегулюючих речовин на нуті, цілком впевнено рекомендуємо  найбільш ефективні, найбезпечніші протруйники насіння нуту, серед яких і чисті фунгіцидні препарати і, що цікавіше, найсучасніші фунго-інсектициди.
Отже, пропонуємо: для збереження здорового насіння або для покращення фітосанітарного стану ураженого, стануть у нагоді такі фунгіцидні протруйники: Ламардор, т.к.с. (д.р. протіоконазол, 250 г/л + тебуконазол, 150, г/л), н.в. 0,2 л/т; Ламардор Про, т.к.с. (д.р. протіоконазол, 100 г/л + тебуконазол, 60 г/л + флуопірам, 20 г/л) н.в. 0,5 л/т; Максим Стар, т.к.с. (д.р. флудиоксоніл, 18,7 г/л + ципроконазол, 6,25 г/л), н.в. 1,5 л/т; Вінцит Форте, к.с. (д.р. флутриафол, 37,5 г/л + імазаліл, 15 г/л + тіабендазол, 25 г/л), н.в. 1,25 л/т; Оріус універсал ES, е.н. (д.р. тебуконазол, 15 г/л + прохлораз, 60 г/л); Сертікор, т.к.с. (д.р. мефеноксам, 20 г/л + тебуконазол, 30 г/л), н.в. 1,2 л/т. Дуже високоефективними показали себе фунго-інсектицидні протруйники Юнта Квадро, т.к.с. (д.р. клотіанідин, 166 г/л + імідоклоприд, 166 г/л + протіоконазол, 33,3 г/л + тебуконазол, 6,7 г/л), н.в. 1,5 л/т і Селест Топ, т.к.с. (д.р. дифеноконазол, 25 г/л + флудиоксоніл, 25 г/л + тіаметоксам, 262,5 г/л), н.в. 1,0 л/т. Це новий, відпрацьований нами  крок у системі захисту нуту і інших зернобобових культур проти хвороб не лише насіння, а й проростків протягом тривалого часу вегетації. Проростки з протруєного насіння захищені від розвитку кореневої гнилі, особливо фузаріозної, значно витриваліші проти стебло-листових гнилей і аскохітозу. Важливим є те, що вище перелічені препарати не впливають негативно на утворення рослинами нуту бульбочок, до того ж покращують фізіологічні показники насіння.  Слушним буде додавання до протруйника рістрегулюючих речовин, таких як Біолан (н.в. 20 мл/т), Біосил (н.в. 20 мл/т), Радостим (н.в. 250 мл/т). Новітньою розробкою є додавання рострегуляторів з біозахисним ефектом Регоплант (н.в. 250 мл/т) або Стімпо (н.в. 20 мл/т). Стосовно інокулянтів зазначаємо, що їх використання є абсолютною необхідністю, але заходи з протруєння насіння і інокуляцію необхідно розділити у часі. Протруєння проводиться не пізніше, ніж за два тижні до посіву, а інокуляцію проводять безпосередньо перед посівом. Таким чином впливу протруйника на інокулянт не буде.
   Досвід вирощування нуту останніх років дав змогу оцінити значимість у загальній технологічній схемі  прийому фунгіцидної обробки вегетуючих рослин, особливо до початку цвітіння або на початку формування бобів. Значну кількість врожаю нуту вдалося зберегти, застосувавши препарат Коронет(д.р. трифлоксистробин, 100 г/л + тебуконазол, 200 г/л) двічі за вегетацію – у фазу 1-3 трійчастих листочка і у фазу початку формування бобів. Така схема виправдана, якщо насіння не протруювалося. Якщо  ж насіння протруюється, достатньо фунгіцидної обробки у фазу "початку цвітіння – початку формування бобів".  Взагалі, фунгіцидна обробка препаратом, до складу якого входить діюча речовина тебуконазол  в змозі на багатьох етапах виправити ситуацію, зменшивши суттєво втрати від хвороб нуту.  Наразі ми можемо пропонувати до використання таке. Перший варіант, без протруєння насіння: у фазу 1-3 трійчастих листочків  обробка  Коронет (н.в. 0,5л/га) + Меро, прилипач (н.в. 0,4 л/га) і друга обробка Коронет (н.в. 0,6л/га) +Меро (н.в. 0,4 л/га) у фазу початку формування бобів. Другий варіант – протруєння насіння одним з вище по тексту перелічених протруйників, а далі – фунгіцидна обробка  на вибір одним з препаратів у фазу "початку цвітіння – початку формування бобів": Коронет (н.в. 0,6л/га) + Меро (н.в. 0,4 л/га); Луна експрес (д.р. флуопірам 200 г/л + тебуконазол 200 г/л, н.в. 0,35-0,75 л/га); Нативо (д.р. трифлоксистробін, 260г/кг + тебуконазол, 532 г/л, н.в. 0,25-0,35 кг/га); Тілмор (д.р. протіоконазол, 80г/л + тебуконазол, 160 г/л, н.в. 0,7-0,9 л/га); Фолікур (д.р. тебуконазол, 250 г/л, н.в. 0,75-1,0 л/га); Імпакт Т (д.р. флутріафол, 75 г/л + тебуконазол, 225 г/л, н.в. 0,6-1,0 л/га); Супрім 400, в.е. (д.р. тебуконазол, 133 г/л + прохлораз, 267 г/л).  Під час  вибору фунгіциду бажано, аби в його складі  була діюча речовина тебуконазол – до цих пір найкращий для боротьби з грибами роду Фузаріум.
 

Вплив протруйника на якість насіння

ukrsoja.at.ua - СГП "УКРСОЯ-21"  -  вирощування елітного насіння сої, гороху та нуту.    Copyright GrigoriyK. © 2024