П`ятниця, 26.04.2024
УКРСОЯ-21 ... go to future ...

Меню сайту
Форма входу
Наше опитування
Оцініть наш інтернет-сервіс
Всього відповідей: 18
Пошук

ПІДГОТОВКА НАСІННЯ ДО СІВБИ 

   Перед сівбою насіння сої обов'язково треба обробити (інокуляція) препаратом бульбочкових бактерій. Цей прийом забезпечує збільшення врожаю на 20-30%. Бактеризація насіння здійснюється в день сівби.
   Ефективним способом підготовки насіння до сівби є його обробка сумішшю ронилану і фундазолу (1,0+2,0 кг/т) з інкрустацією NаКМЦ (Григор'єва Є.Н., 1996). Підготовлене таким шляхом насіння можна висівати на 7-8 днів раніше звичайних термінів, що сприяє більш ефективному використанню весняної вологи та прискоренню дозрівання рослин на 6-7 днів. Особливо важливим є цей прийом в ланці соя – озима пшениця.

 СІВБА

   До неї слід приступати, коли верхній шар грунту прогріється до 10-12°С. На півдні України це зазвичай спостерігається в третій декаді квітня. Норму висіву встановлюють з урахуванням фактичної лабораторної схожості насіння і пошкодження рослин у процесі вегетації. На суходолі оптимальною нормою потрібно вважати 450-500, при зрошенні – 600-650 тис. схожих насінин на гектар. При знищенні бур'янів шляхом 2-4 боронувань норму висіву необхідно збільшувати на 15-20%.
   Кращий спосіб сівби – широкорядний з міжряддями 45 см, стрічковий – при відстані між стрічками 60-90 см і всередині стрічок 15-20 см. Сівбу здійснюють СПС-12, УПС-24, СЗСШ-3,6, СПЧ-6М, а також переобладнаними овочевими або буряковими сівалками.
   Для попередньої установки сівалок ССТ-12А (Б) і СПЧ-6 на необхідну норму висіву можна керуватися даними таблиці.

Дані для установки сівалок на норму висіву

технологія вирощування сої

   У тому випадку, якщо в комплекті висівних дисків до сівалки СПЧ-6М не виявиться потрібних для висіву тієї чи іншої норми насіння, їх можна виготовити, просвердливши необхідну кількість отворів діаметром 3-4 мм в глухих дисках. Таким же шляхом можна виготовити і диски для сівалок ССТ-12А (Б).
   При установці норми висіву на сівалках з котушковими висівними апаратами необхідно домагатися такого положення, щоб частота обертання котушки була найменшою, а робоча поверхня – найбільшою.
   Сою можна сіяти також рядковим способом з шириною міжрядь 7,5-15 см при нормі 600-750 тис. насінин на гектар сівалкою СЗ-3,6 або СЗУ-3,6.
При використанні трактора МТЗ-80 з вузькорядними шинами залишають технологічну колію шириною 1350 мм, яка необхідна для проведення догляду за культурою, що включає внесення гербіцидів, боротьбу з хворобами та шкідниками.
   Оптимальна глибина загортання насіння 3-4 см. Для отримання дружних сходів насіння слід висівати у вологий шар грунту. Якщо грунт пересох, то глибину загортання насіння збільшують до 5-6 см.

 ДОГЛЯД ЗА ПОСІВАМИ

Індустріальна технологія вирощування сої поряд з хімічним захистом включає і механічні методи боротьби з бур'янами. Для знищення проростків бур'янів слід застосовувати одне досходове і два-три післясходових боронувань, які проводять у міру появи бур'янів. Боронують поперек або за діагоналлю поля, встановлюючи зуби борін скошеною стороною вперед. Швидкість руху агрегату 5-6 км/год. Цю операцію необхідно здійснювати в полуденний час, коли тургор у рослин ослаблений і вони менш ламкі.
Першу культивацію міжрядь починають у фазі першого трійчастого листка, другу – через 8-10 днів на глибину 5-6 см. На сильно засмічених ділянках, де бур'яни не знищилися ґрунтовими гербіцидами, необхідно застосовувати страхові.

 ЗРОШЕННЯ

   Усі сорти сої добре реагують на зрошення, урожай яких від даного прийому зростає в 1,6-2,0 рази. Поливний режим забезпечує підтримку вологості кореневого шару ґрунту на рівні 70% НВ до цвітіння і 80% НВ в фазах цвітіння, формування бобів і наливу насіння, 60-65% НВ при дозріванні.
   На півдні України у весняний період зазвичай достатньо вологи для отримання нормальних сходів. Число вегетаційних поливів залежить від погодних умов і коливається від 6 до 12 за поливної норми 300-400 м.куб./га. Конкретні терміни зрошення встановлюють залежно від вологості верхнього півметрового шару ґрунту. Для цієї мети використовують дощувальні установки «Дніпро», «Фрегат», ДДН-70 і ДДА-100МА.
   Зрошення сої дає високий економічний ефект лише за суворого виконання всіх інших елементів технології її обробітку, особливо на чистих від бур'янів ділянках. У цьому випадку досягається максимальна окупність матеріально-технічних витрат.
   Важливо своєчасно проводити поливи, оскільки передчасне їх припинення призводить до різкого зниження врожаю. У ряді випадків при недотриманні термінів поливу урожай може бути навіть нижчим, ніж на суходолі.

ukrsoja.at.ua - СГП "УКРСОЯ-21"  -  вирощування елітного насіння сої, гороху та нуту.    Copyright GrigoriyK. © 2024