Четвер, 02.05.2024
УКРСОЯ-21 ... go to future ...

Меню сайту
Форма входу
Наше опитування
Оцініть наш інтернет-сервіс
Всього відповідей: 18
Пошук

ЗАХИСТ ВІД БУР’ЯНІВ

    Наявність бур'янів у посівах нуту суттєво  впливає як на продуктивність, так і на  якість урожаю. В більшості випадків при вирощуванні  нуту за індустріальної  технології виправданим є  використання гербіцидів. За даними наших досліджень та враховуючи практичний досвід можемо пропонувати наступне. В якості ґрунтових гербіцидів рекомендуємо  використовувати  Харнес новий, к.е., Ацетоган 900, к.е., Трофі,  к.е., Еталон к.е. (діюча речовина (д.р.) ацетохлор, 900г/л, норма внесення (н.в.) 2,0-2,5 л/га) і Пропоніт 720, к.е.  (д.р. пропізохлор, 720 г/л, н.в. 2,0-3,0 л/га), Аценіт А 880, к.е.(д.р.ацетохлор , 800 г/л + антидот АД-67, 80 г/л, 2.0 – 2.5 л/га) які знищують однорічні злакові та деякі дводольні бур’яни. Ці препарати вносяться перед сівбою або відразу після неї без загортання або з неглибоким загортанням за сухого ґрунту. Недоліками  препаратів цього класу є  нетривалий час дії, слабка дія на дводольні бур’яни та негативна дія на розвиток бульбочкових бактерій.
   Використання бакової суміші Харнес (2,0 л/га) + Гезагард 500 FW (д.р. прометрин, 500 г/л, н.в. 3,0-4,0 л/га) дозволяє контролювати більший спектр бур'янів та продовжити час дії захисного екрану гербіцидів.
   Найбільш ефективними проти дводольних бур'янів є гербіциди Півот, в.р.к., Капітан, в.р.к. (д.р. імазетапір, 100 г/л, н.в. 0,6-0,75 л/га), а також Пульсар, в.р. (д.р. імазамокс, 40 г/л, н.в. 0,75-1,0 л/га), які розробленні безпосередньо під бобові культури. Гербіциди цієї групи мають посилену дію на однорічні злакові та дводольні бур’яни. Їх можна вносити як перед сівбою, так й після, але до появи сходів нуту бажано з неглибоким загортанням. Максимальна доза цих препаратів практично повністю знищує всі бур’яни. Діюча речовина має тривалу післядію так, пшеницю і ячмінь можна сіяти не раніше ніж через чотири місяці після застосування, кукурудзу через рік, всі інші культури через два. Однак післядія на основну культуру – нут теж існує, особливо в умовах підвищеної зволоженості. На рослинах нуту може спостерігатися пожовтіння, відставання у розвитку та рості, різноманітні хлорози. При настанні нормальних погодних умов всі негативні ознаки дії гербіциду на рослини нуту, зазвичай, зникають.
   В останні роки нагромаджений досвід з використання на нуті та сої гербіциду Фабіан, який включає два діючі компоненти імазетапір, 450 г/кг + хлоримурон-етил, 150 г/кг. Він являє собою добре розчинні у воді гранули і вноситься у дозі 100 г/га. Гербіцид знищує широкий спектр одно- і багаторічних злакових і широколистих бур'янів, у тому числі амброзію, нетребу  і повитицю. Діючі речовини  Фабіана протягом декількох годин проникають у рослину через коріння або листя, пересуваються по флоемі та ксилемі та нагромаджуються у точках росту. Вони пригнічують процеси синтезу білків, порушують ділення і ріст клітин меристеми бур'янів. У результаті має місце зупинка росту бур'янів, пожовтіння листя, відмирання коріння. На нуті цей гербіцид рекомендуємо вносити до або після сівби, але обов’язково до появи сходів культури. Його використання на молодих рослинах нуту призводить до суттєвого їх пошкодження. Гербіцид Фабіан завдяки двом компонентам і меншій концентрації імазетапіру, ніж у Півоту, завдає меншої шкоди наступним культурам. Після збирання нуту можливо на цих полях розміщати озиму пшеницю або ячмінь, наступного року ярі зернові й кукурудзу.

Результат обробки поля гербіцидом Фабіан

   Для досягнення високої ефективності ґрунтових гербіцидів необхідна ретельна передпосівна обробка ґрунту, яка виключає наявність крупних (більш 2 см) грудок, і неглибоке загортання (3-6 см). Слід враховувати, що глибоке загортання (більш 6 см) знижує ефективність гербіцидів за рахунок зменшення концентрації діючої речовини у верхньому шарі ґрунту, з якого спроможне проростати насіння бур’янів.
   З великого різноманіття існуючих на сьогоднішній день на ринку пестицидів в Україні нами не знайдено жодного страхового гербіциду проти дводольних бур'янів. Але існує ряд гербіцидів, які можна використовувати на посівах нуту в якості страхових для боротьби зі злаковими бур’янами.
   Селект 120, к.е.  і Ерроу 120, к.е. – високоефективні протизлакові  гербіциди, діюча речовина яких  клетодим, 120 г/л. Добре знищує усі види однорічних і багаторічних злакових бур’янів. Доза внесення проти однорічних 0,4-0,8 л/га, багаторічних – 1,4-1,8 л/га. Використовується за висоти однорічних бур’янів до 3-5 см, багаторічних – 15-20 см, незалежно від фази розвитку рослин нуту. Центуріон, к.е. (д.р. клетодим, 240 г/л) використовується з нормами 0.2 -0.4л/га  за 2-4 листочків буряну і 0.7-0.8л/га за високої забур’яненості.
   Ачіба 50 ЕС, к.е. – протизлаковий гербіцид (д.р. хізалофоп-П-етил, 50 г/л). Строки внесення такі ж, як й у попереднього препарату за дози 1,0-2,0 л/га проти однорічних і 2,0-3,0 л/га для багаторічних бур’янів.
   Агіл 100, к.е., Шогун 100, к.е. – післясходові гербіциди  для боротьби  з однорічними і багаторічними злаковими бур’янами (д.р. пропахізафоп, 100 г/л). Використовується   за норми витрати 1.0 – 1.2 л/га.
   Пантера, к.е. – протизлаковий гербіцид (д.р. хізалофон-Р-тефурил, 40 г/л). Доза внесення 1,0-1,5 л/га проти однорічних і 1,75-2,0 л/га багаторічних бур’янів. Обробку проводять за наявності 3-4 листків у однорічних і висоти 10-15 см багаторічних бур’янів за будь-якої фази розвитку рослин нуту.
   Фюзілад Форте 150 ЕС, к.е.– протизлаковий гербіцид (д.р. флуазифон-П-бутіл, 150 г/л). Діє на більше сорока видів однорічних і багаторічних злакових бур’янів. Доза внесення 1,0-2,0 л/га на однорічні й 2,0-3,0 л/га – на багаторічні бур’яни. Обробку проводять за наявності 2-4 листочків у однорічних бур’янів і висоти 10-15 см багаторічних злакових бур’янів.
ukrsoja.at.ua - СГП "УКРСОЯ-21"  -  вирощування елітного насіння сої, гороху та нуту.    Copyright GrigoriyK. © 2024